fbpx

Příběh

2015

Jsem Pavla Linková a můj příběh začal v roce 2015, kdy jsem pracovala jako designer pro firmu Preciosa.

V tu samou dobu jsem poznala kluka jménem Daniel – šestnáctiletý kluk, který byl umístěn v diagnostickém ústavu. Dan mi otočil život naruby a já začala koukat na svět jinýma očima. Přemýšlela jsem dlouho, jak propojit dvě věci najednou. Dělat umění, a zároveň pomáhat dětem, které to v životě neměly jednoduché. Jde to vůbec?

Asi jako většina žen jsem vždy měla blízko k módě, a ke kabelkám obzvláště. Ráda jsem hledala v obchodech zajímavé kousky, díky kterým bych byla originální. Vždycky jsem si chtěla dopřát něco originálního a kvalitního. A taky jsem odmala měla sen – mít svojí vlastní firmu.

To se samozřejmě nestalo hned. V roce 2017, tak tady začala má první myšlenka jak udělat originální produkt, který bude jedinečný, něčím vyjímečným a v budoucnu by mohl i pomáhat. Před pár lety jsem opustila svoje dosavadní zaměstnání a začala řešit, jak vše vymyslet.

Inspirace

První inspirace a impuls přišel od kamaráda, který se již nějakou dobu věnoval výrobě skateových desek. Často jsem trávila čas v jeho dílně, sledovala výrobu a technologii. Mimojiné v té dílně, zůstávala spousta obnovitelného dřevěného materiálu. A tak byl nápad na dřevěnou kabelku na světě.

Už je to dlouho, co jsem vyrobila první dřevěnou kabelku. Byla celá ze dřeva, designově dobře vypadající, ale nepraktická. Časem jsem tedy přidala látkové tělo kabelky, které bylo přidělané napevno. I tento prototyp se neosvědčil, jelikož se látka nedala vyprat.

Dnes mají všechny kabelky šroubovací systém, který umožňuje vyjmout látkové tělo z kabelky a vyprat ho. To je ukázka toho, že všechno má svůj čas a vývoj.

Na základě svých zkušeností jsem založila firmu LIPA DESIGN. Od jejího vzniku se snažím klást důraz na originalitu, praktičnost, lokální výrobu, ale i na životní prostředí – materiály na výrobu kabelky jsou obnovitelné.

Nápad i vizi pro založení firmy jsem měla. To ale není vše. Díky podpoře mých blízkých by LIPA DESIGN nevznikla. Dnes semnou spolupracuje i můj přitel Bohumil, bez kterého bych start nezvládala. Vystudoval průmyslovou školu. Díky tomu se stará o výrobu a technologii, proto jemu patří největší dík. Samozřejmě, že do našeho příběhu je zainteresovaných mnoho lidí okolo – bez nich bychom nic nevybudovali, a těm patří také velké dík.

A teď zpátky na začátek, k Danovi. Jak jde tedy propojit pomoc dětem v nelehké životní situaci s uměním, a zároveň i s podnikáním?

Rozhodla jsem se, že to zkusím. Chtěla bych těmto dětem ukázat, že s dobrým nápadem se dá rozjet z nuly na sto, chtěla bych jim předat svoje zkušenosti z podnikání, motivovat je. V budoucnu bych chtěla určité procento ze zisku věnovat těmto dětem a propojit spolupráci s nimi.

Není to tedy už jen MŮJ příběh, ale NÁŠ (a možná i VÁŠ) příběh. A pokud chcete něco originálního, kvalitního, ekologického a smysluplného, pojďte ten příběh psát spolu s námi.